سپس از هر دو زوج شرکت کننده در مطالعه خواسته شد تا ابزار ها را تکمیل کردند. این امر بدیعی است که در ابتدای زندگی شریک زندگی ممکن است نتواند تمامی خواسته ها را برطرف کند اما دلیلی برای نگرانی وجود ندارد . این تحقیق بر اساس تحقیقات انجام شده نشان می دهد که منفی بودن تأثیر زیادی بر مغز می گذارد و این که اگر در جهت مقابله با موارد منفی گام بردارند، زوج ها از نظر عاطفی از هم جدا می شوند. برای مثال، چه کنیم، چه بخوریم، با چه کسی باشیم و … به چه کسی برای زوج درمانی مراجعه کنیم؟ در زوج درمانی شناختی رفتاری موارد زیر مورد مداخله قرار می گیرند. منظورم این است که شما اینجا نیستید چون می خواهید طلاق بگیرید یا اینکه به دیدن من آمده اید چرا که نمی خواهید در مورد از بین رفتن رابطه احساس گناه داشته باشید. بی: مسلماً من کمک می خوام و طلاق نمی خوام. آیا برای رابطه ات به دنبال کمک گرفتن هستی و یا اینجایی تا از این جلسات در جهت طلاق گرفتن استفاده کنی؟ به همین خاطر، توصیه می شود این روش درمانی از سال های اول زندگی دنبال شود تا از بروز مشکلات جدی تر و عمیق تر پیشگیری به عمل آید.

این روش درمانی، به زوجین کمک می کند تا راحت تر این قبیل تغییرات را بپذیرند. کمبودهای خاصی در این فرآیندهای سازگاری به نظر می رسند که باعث می شود زوجین دچار مشکلات زناشویی گردند. پژوهش حاضر با هدف مطالعه اثربخشی زوج درمانی گروهی کوتاه مدت راه حل محور بر بهبود کیفیت روابط زناشویی زنان انجام شد. با این حال باید ذکر کنیم که تعیین دقیق هزینه آن ساده نیست و به مسائل مختلفی بستگی دارد. این نظریه به سرعت زوجین را از کنترل بیرونی که در حال نابود کردن ازدواجشان می باشد،دور کرده و به سمت نظریه انتخاب که می تواند ازدواج آنها را حفظ کند، هدایت می کند. بهتر است قبل از بوجود آمدن مشکل جدی، زوجین جهت زوج درمانی به روانپزشک مراجعه کنند. اگر زوج ناخشنودی را می شناسید می توانید آنها را جایگزین بی و جیم کرده تا بهتر متوجه شوید. حال اگر یکی از زوجین تمایلی به زوج درمانی نداشته باشد، چه باید کرد؟ این حالت، موضوع شایعی میان زوجین است. گفتگو با یک درمانگر می تواند این موضوع را مهار کند و با تغییر الگوهای قبل مشکل را حل کند . برقراری ارتباط سالم میان زوجین نیز موضوع بسیار مهمی است. ۱- هر دوی زوجین در طی جلسات درمانی صادق باشند.

با رعایت اصل ابراز علاقه کردن، هر دو نفر رابطه باید به آنچه دیگری برای آنها توضیح میدهد، علاقه نشان دهند. روش گلاسر در روانشناسی، برای موارد زیادی کاربرد دارد که در این بخش از مجله روانشناسی دکتر قیومی، درباره این تکنیک و نظریه گلاسر؛ مبانی، تاریخچه، تاثیر آن در زوج درمانی و حل تعارضات صحبت کرده و به شما با زوج درماني به روش واقعيت درماني را آموزش میدهیم. اما در صورتی که این قبیل مشکلات تا حدی ادامه پیدا کند که خود زوجین نتوانند مشکل شان را حل کنند، مراجعه به روان پزشک و زوج درمانی می تواند مفید باشد. متوجه می شوید که زوجین آن را متوجه شده و می توانند بعد از جلسه دوم از آن استفاده کنند. زوج ها متوجه می شوند که اختلاف نظرها به نشانه از دست دادن عشق نیستند و رویدادهای طبیعی در طول رابطه باشند که از طریق برقراری درست ارتباط حل می شوند.

موضوعی که بسیاری از آنها به آن اذعان داشتند، این بود که زمان کشف درمان راهحلمحور، متوجه شدند این درمان، همان درمانی است که آنها از قبل، آن را در هنگام کار با بیماران خود مورد استفاده قرار داده بودند. اما با این حال در نهایت این ما هستیم که تصمیم نهایی را برای اقدام یا عدم اقدام برای هر انجام کاری میگیریم. از نظر روانشناسی، این واقعیت از دیدگاههای مختلف مورد بررسی قرار گرفته و نظریه های متعددی را ایجاد کرده است. در مرحله پایانی، «تجمیع»، مشکلات یا مسائل قدیمی با استفاده از روش جدید ارتباط مورد بررسی قرار میگیرند تا راهحلهای جدیدی پیدا شود. در این رویکرد مشاور در تلاش است تا با شناسایی امیدها و ترسهای هر یک از دو طرف درباره رابطه، به آنها کمک کند تا احساسات و افکار خود را بهطور واضح بیان کنند و بتوانند رابطه مشترکشان را ادامه دهند. دکتر لفان با گفتگوی واضح اصول مقدماتی جلسات را متذکر شد. معمولا زمانی که دو نفر زندگی خود را زیر یک سقف آغاز می کنند، از لحاظ فرهنگی و عقاید، اختلافاتی را با هم دارند و کاملا طبیعی است که در برخی مسائل با هم تفاهم نداشته باشند. زوجین بنا به دلایل متعددی به ما مراجعه می کنند، اما تجربه ثابت کرده است که مواردی مانند ناباروری، مشکلات جنسی، مسائل مالی و یا خیانت یکی از زوجین، شایع ترین علل بروز مشکل میان زوجین و دلیل مراجعه آن ها به روانپزشک می باشد.

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با بهترین روانشناس در تهران وب سایت خود باشید.